ALIŞVERİŞ BİLGİLERİ

Kargo ve özel teslimat seçeneklerimiz mevcuttur. Çok özel bir an için ivedi teslimat yapılabilir. Motokurye ile bu mümkündür sadece “İstanbul” içi ve mesai saatleri içinde. Özel taşıma 300 TL üzeri siparişlerde belirli kategorilerde ücretsizdir.

Normal siparişleriniz de 200 TL üzeri kargolarımız ücretsizdir. Bunun altında kalan sipariş tuturları sadece “14 TL” kargo ücreti ile tarafınıza peşin ödemeli olarak gönderilir. Kapıda ekstra kargo ücreti ödemezsiniz.

Yaptığınız alışverişlerde, ürünleriniz depomuzdan temin edilerek teslim edilmektedir. Kargoya teslimat tarafımızdan yapıldıktan sonra İstanbul için ortalama 1 gün.

İstanbul dışı için ortalama 1-2 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

As soon as your order reaches us, product controls are made immediately. The stocks of our warehouse and the supplier company are checked.

In some special cases, products that are sold from the physical store or that are not suitable for sending are returned.

Tüm siparişleriniz faturalandırılır. Faturanız tarafınıza kargo veya elektronik e-posta ile iletilir. Tarafınıza ulaşmayan bu anlarda bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

The cargo company delivers your order to the address you specify between 09.00-18.00 on working days. When your product is delivered to the cargo, information will be sent to you via e-mail. You can state the status of your order at “My Account” “My Orders” You can track them instantly.

In accordance with the relevant legislation; By service providers (postal-cargo companies), during the delivery of postal items to the recipient; as a minimum; The name, surname, TR identity number of the recipient (passport number for foreign nationals, the number of the equivalent document with international validity, or the document number issued by the Turkish authorities to determine the identity) are recorded, and the confidentiality is maintained for at least two years to present to the relevant authorities when necessary. is stored.

If the buyer does not want to give his identity information, the shipment is not delivered, but returned to the sender.

Yeni başlayan bu teslimat yöntemimiz, sizin istek ve talepleriniz doğrultusunda şekillenecektir. Pilot bölge olarak Şişli-Beşiktaş bölgesinde başlayan bu hizmet, İstanbul’un bir çok ilçesinde devam edecektir ( Anadolu ve Avrupa Yakası dahil ).

Sizde biliyorsunuz ki İstanbul’un her köşesine gün içerisinde ulaşmak mümkün değil. Siz müzikseverlere bu konuda en iyi deneyimi yaşatmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Geçerli Kategoriler
  • Pikap iğnesi
  • Pikap
  • Hoparlör
  • Amfi
  • Plak (Pazartesi ve Perşembe günleri Koronavirüs (COVID-19)  sebebi)

Bazı ürünler farklı depolarda olduğu için lütfen öncelikle ürün bilgisi için bizi arayınız.
Ürünlerimizin tedariği sırasında oluşabilecek değişikliklerden dolayı öncelikli olarak ürün tedariği için iletişim kurunuz.

Sipariş tutarı ve ürün içeriğine göre fiyatlarda değişim olabilir. 300 TL altında kalan siparişler veya uzak bölgeler için özel teslimat fiyat bilgisi isteyiniz.

Kategori bazlı olarak aynı gün kurye teslimatları yapıldığı için farklı kategori ürünlerinin teslimatına dair aynı gün kurye teslimatları geçerli değildir.

  • 200 TL üzeri gönderiler normal kargo firması ile teslim edilir.
  • Plak kategorisinde olan ürünler, sadece Pazartesi ve Perşembe günleri Moto Kurye ile sevk edilir.

Detaylı bilgi için 0532 297 6475 telefondan bize ulaşın.

ÖDEME BİLGİLERİ

Banks may differ in this regard, some banks operate with provisioning as per the legislation. Money may not have been withdrawn from your card. This can also indicate that your order is in the approval phase. In general, it is seen that payment is received from your card in successful transactions.

In our payment options, it is possible to shop by wire transfer. You must make a transfer to the bank account that will be sent to you by e-mail, within “12 hours” at the latest. Otherwise, products with insufficient stock will be cancelled.

Kargo görevlisinin getirdiği paketten şüphelenirseniz ezik veya çok yıpranmış durumda ise lütfen teslim almayınız. Hemen tutanak tutmasını isteyin.

Yanlış bir ürün geldiğini fark ederseniz lütfen ürünün ambalajını açmadan bize geri gönderiniz.

You can cancel and change your order while it is being prepared. For this, you can contact us by phone as the fastest way. Outside of working hours, please fill out the contact form or send an e-mail directly.

It is not possible to cancel or change the products that have been shipped.

Kargoya teslim edilen ürünleriniz için size e-posta göndermekteyiz. Kayıtlı e-posta adresinize gönderilmiş olarak takip numarası ile ilgili kargo firmanın internet adresinde bulunan takip sistemine girerek takibinizi gerçekleştirebilirsiz.