Dj Ekipmanları, Kafa & İğne

Ortofon Concorde MK2 Yeni Versiyon Pikap İğnesi

Ortofonun yeni gözdesi MK2 serisi şimdi stokta

2018, Ortofon için ses endüstrisinde 100 yıllık iş oldu. DJ’ler arasında, Danimarkalı şirket en iyi 1979’da piyasaya sürülen ve onlara bir Danimarka Endüstriyel Tasarım Ödülü kazanan Concorde serisi kartuşlarıyla bilinir. İnce yapı, süngü montaj sistemi kullanarak herhangi bir ton kolu ile bağlantıya izin veriyor.

Ancak kartuşlar ve prob uçları nasıl çalışır? Hadi bir bakalım. Concorde tasarımı 3 temel öğeye ayrılabilir:

Stylus, Cantilever ve Generator System:

Bu, kartuşun kayıtla gerçekten temas eden tek parçasıdır. İğne ucu olukta tutmak için ton kolu tarafından kuvvet uygulanır, bu “izleme kuvveti” olarak bilinir ve herhangi bir kartuşun veya prob ucunun yaygın olarak bahsedilen bir özelliğidir. İzleme gücü, kurulumunuzdan en iyi sesi elde etmek için her zaman en iyi üretici yönergelerine göre ayarlanır. Çok fazla ağırlık da istenmeyen kayıt aşınmasına neden olabilir; çok az ve kayıt olukta kalmayacak. Styli ayrıca çok sert ve dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır, aksi takdirde son derece hızlı aşınırlar. Bu nedenle, genellikle elmastan yüksek kaliteli bir stylus yapılır.

İğne ucunun iki yaygın şekli vardır: eliptik ve küresel. Daha sağlam bir şeye ihtiyaç duyabileceğiniz durumlar için küresel prob uçları önerilir, bu yüzden çok fazla çizilme veya geri sarma ve plak manipülasyon yapmak isteyen DJ’ler için harika bir seçenektir. Eliptik bir kalem, bir plağın oluk salınımlarını küresel olandan daha doğru bir şekilde takip edebilir. Bu nedenle daha yüksek ses kalitesi sağlarlar.

Pikap iğnesi ucuna bağlanır ve prob ucunu destekler ve iğne ucunun ilettiği titreşimleri kaydın oluğundan üretim sistemine (bobin / mıknatıs montajı) iletir. İğne, boyutuna rağmen, dakikada 33 veya 45 devirle dönen plak üzerinde hızla ilerlerken, inç kare başına 6000 pound’a kadar basınç uygulayacaktır. Bu baskı yüzünden aynı anda hafif olması gerektiğinden, oluk ve sertlikteki değişikliklere tepki verebilir, böylece ses çıkışını bükmez ve bozmaz.

Üretim Sistemi (Mıknatıs / Bobin) – Bu aslında küçük bir elektromanyetik jeneratördür. Üreten sistem, iki sabit sabit bobin veya sabit bir mıknatıs alanına yerleştirilmiş iki bobin arasına yerleştirilmiş küçük bir mıknatıs kullanarak iğne ucu ve konsolun hareketini bir çıkış sinyaline dönüştürür.

Bu bileşenler ve bunların bireysel permütasyonları, bir kartuş / ekran kalemi seçerken bakılması gereken standart teknik özellikler için farklı sonuçlar verir:

  • Çıktı: Ne kadar yüksek?
  • Frekans Aralığı: İğne, çaldığınız müzikteki tüm yüksek notaları veya düşük notaları yeniden oluşturabilir mi?
  • İzleme Gücü: Ton kolunuzun ideal kurulumu için üretici tarafından belirlenen bir talimat
  • Prob Tipi: Genellikle Küresel veya Eliptik, kullanım amacına göre seçilmelidir
  • Kanal ayırma: Ünitenin stereo görüntüyü yeniden oluşturma yeteneğinin ölçümü

Son zamanlarda Ortofon, aralığı her biri tanımlanmış bireysel kullanımlar için farklı teknik özelliklere sahip olan beş modele aktaran yeni, güncellenmiş bir Concorde serisi oluşturdu:

 

Kulüp:

Kulüp mevcut en iyi özelliklere sahiptir ve DJ’in mümkün olan en yüksek çalma sesini elde etmesini istemektedir. Bu, onu herhangi bir ortam, kulüp, stüdyo veya yayındaki DJ’ler için ideal bir seçim haline getirir. Ayrıca, plak koleksiyonlarını dijitalleştirmek isteyen insanlar için diğer bazı modellerden daha iyi frekans tepkisi ve kanal ayırma özelliğine sahip ve daha doğru ses üretimi anlamına gelen eliptik bir prob ucu bulunan fantastik bir seçenektir.

 

DJ:

DJ, her türlü müzik için ideal olan dengeli bir kartuş / prob ucu kombinasyonuna ihtiyaç duyan insanlar için mükemmel, çok yönlü bir cihazdır. Küresel bir iğne ucuna, mükemmel sağlamlık, doğru ses üretimi sağlayan ve çok düşük kayıt aşınmasıyla iyi takip eden bir konsola sahiptir. Genel olarak DJ, çok iyi dengelenmiş ve çeşitli uygulamalar için harika.

 

Mix:

Mix, DJ’lere yeni başlayanlar veya uygun maliyetli harika bir seçenek isteyenler için harika bir seçenek olan giriş seviyesi seçimidir. Yüksek kaliteli küresel bir stylus, iyi çıktı, yüksek ses kalitesi, iyi izleme ve sağlam bir konsol sunar. Ayrıca, daha pahalı modellerin bazılarına rakip olan bir frekans tepkisi vardır ve genel olarak gerçekten harika bir fiyat / performans oranı sunar.

 

Scratch:

Scratch, artırılmış izleme özellikleri, yüksek çıktı, küresel bir stylus içerir ve çizilme ve ağır geri cuing için mükemmeldir. Scratch, bir kaydın oluklarını takip etme ve çizme veya hokkabazlık gibi daha güçlü plak manipülasyonlarına izin verme konusunda daha yüksek bir yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, biraz daha ağır bir ele dayanacak bir şey isteyen herhangi bir DJ için harika bir seçenek. Ayrıca büyük bir ses sunarak tüm ürün yelpazesinin en yüksek çıkışına sahiptir. Genel olarak, Scratch size çoğunlukla turntablistlere yönelik, ancak daha çeşitli DJ’lere hitap edebilecek özelliklere sahip, sağlam, yüksek sesli ve az takılan bir kartuş ve dijital kalem sağlar.

 

Dijital:

Dijital, belirli bir formatın tüm ihtiyaçları için optimize edilmiş zaman kodlu plak (Serato, Traktor veya Rekordbox DJ ile kullanabileceğiniz tür) ile kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. İki durum da kartuşun aynı alanlarda çalışmasını gerektirdiğinden, Scratch’a çok benzer özelliklere sahiptir. Çizilme gibi, dijital plak de sesin sinyal / gürültü oranını en üst düzeye çıkarmak için yüksek bir çıkış gerektirir. Plak aşınma ve çatlakların göründüğü frekansların filtrelenmesiyle birlikte, DJ yazılımınıza zaman kodu sinyalinin daha net bir yorumunu verir. Bu iğneler de çok düşük giyimlidir – dijital ile aynı zaman kodlu plak parçasını tekrar tekrar oynayacaksınız.

 

Yeni MKII serisi ayrıca her Concorde modeli için yedek prob uçları içerir ve beş Concorde kartuşundan herhangi birinde beş yedek prob ucundan herhangi birini fiziksel olarak kullanabilmeniz için Ortofon alternatif kombinasyonlar önermez: “Her kartuş serisi, akıl – yani, her bir kalem, her bir kartuş gövdesinin mıknatıs ve bobin konfigürasyonunu tamamlamak için yapılır.Örneğin, bir SCRATCH gövdeli bir MIX prob ucu kullanmak her iki üründen de tam fayda sağlamaz ve hatta istenmeyen sonuçlar sağlayabilir. (ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) çıktıdaki farklılıklar, dengesiz ses üretimi vb. ”

Son olarak, MKII serisinin en havalı özelliklerinden biri, artık kırılırsa kolayca değiştirilebilen tüm modeller için değiştirilebilir takviyeli parmak tutacaklarıdır!

 

Ortofon pikap iğnesi çeşitlerine buradan bakabilirsiniz

 

Bir yanıt yazın