Bilgi

Yeni DJ’ler Neden Plak Çalarak İşe Başlamalı?

Yeni DJ’ler Neden Plak Çalarak İşe Başlamalı?

Geleneksel tempo uyarlamasından MIDI orkestrasına kadar kayan bir endüstriden bu yana, kulakla miksaj sanatı olan denetleyiciler ve senkronize cihazlar geçmişin bir parçası gibi görünüyor. Bu makalede Markos Polydorou, geleneksel yollarla nasıl DJ’lik yapıldığını açıklayacak. Atalarımızdan gelip evrimleşen ve uygun DJ’lik sanatını öğrenmek, sadece bilgisayar tabanlı miksaj yapma fikrinden geçmiyor. İnanıyorum ki birçoğunuz denetleyiciler ve laptop aracılığıyla ve bir iki pikapla bu işi öğreniyorsunuz. Kullanışlı olabileceğini asla bilmiyorsunuz. DJ pazarında teknoloji son on yılda çok gelişti. 2005’te Pioneer CDJ 1000 bir endüstri standardıydı, plaklar en büyük teknolojik gelişimdi. DJ’ler sandılar da plakları yanında taşıyordu. Şimdi dizüstü bilgisayarlar, midi denetleyiciler, CD’ler ve DJ kabinleri var. Pikap eski teknolojide kaldı ve artık yok denecek kadar az. İşte DJ’lerin plak ile başlaması için 6 sebep:

Bilgisayarı Unutun, Kulaklarınıza Odaklanın

Bilgisayarda bir parçayı çalmaya başladığınız an, sadece döner tablada görülmeyen robotik bir his ortaya çıkar. Döner tablalar iki motor türündedir: Belt Driven ve Direct Drive (Kemerli Sürüş ve Direkt Sürüş). Belt Driven düz tabak dengesindedir ve bir kemer halkası ile düz tahtaya bağlanır. Diğer ise döner tabla tahtasının direkt altına yerleştirilir, daha tutarlı bir hız verir ve döndürülür. Döner tabla motoru tabağı döndürür ve müzik dijitalleştirilmiş işlemci veya programdan gelir. Kaydın aşınma ve yıpranmasına bağlı olarak bazı kayıtlarda BPM’e ulaşmayı, hızlandırma ve yavaşlandırmayı fark edebilirsiniz. Geleneksel miksajın yararlarını anlamak için bu dalgalanma esastır. Bu çevik farklılıkları duymak ve hissetmek mümkündür ve miksaj ahenklidir.

Müzik Dinlemek İçin Daha Fazla Zaman Harcarsınız

Online ortamdaki müzik bolluğu DJ’in çalma listesine bir katkıda bulunmaz. En yeni underground müziklerin sunulduğu en iyi parçalarla hit indirmeler yapmak daha kolaydır. Gerçekte herkes bir parça indirip çalabilir ve diskte oynatabilir. Buradaki gerçek meydan okuma kimsenin bulamayacağı bu melodileri arayıp bulmaktır. Elektronik dans müziklerine bizi yönlendiren birçok etiket hala plaklar var. Plakların dijital dağıtımı şu an yok. Eğer teknolojiden uzakta kayıt mağazalarında dolaşarak işinizi yapacaksanız zihninizi temiz tutun. Kayıtları bazı mağazalardan satın alabilirsiniz. Bu kayıtları bulmak ayrıca ses üretimi için harika bir kaynaktır. Eski kayıtları örnekleme denenmiş bir yöntemdir ve online ortamdan çok daha başarılı olabilir. Eski disko ve caz örnekleri hala var.

Scracth Sesi Nasıl Yapılır Öğreneceksiniz

Hala pikabın ve diskin gıcırtı sesini keşfetmediyseniz, ani bir dürtüyle bu heyecana ortak olabilirsiniz. Scratch sesini denemek ve küçük bir örnekle başlamak yeter. Eğer yapamam yapmayacağım diyorsanız bu sizin için kaçınılmaz bir şey olacak. Scratch sesini çıkarmak yani DJ setini kullanmak aslında DJ’lerin ilk başlarken yaptığı aşamadır ve çok güzel bir yetenektir. Ses dalgalarının nasıl çıktığını ve benzersiz prodüksiyonların yaratıldığını anlarsınız. Her şeyin tek bir sistemde olduğuna emin olun laptop ile müzik yapmakla aynı, gıcırtı sesi ve setiniz ile her şey kolayca başlayacak. Parmağınızı 6 inçlik plastik düğmeye basın ve işe koyulun.

Sizden Önce Gelen DJ’lere Saygı Gösterin

Çünkü deneyimliler ve bu işe yıllarını verdiler. CDJ, Traktör, Rekordbox ve USB çalarlardan önce, DJ’ler kütüphaneden ilk kayıtlarını seçiyordu. Önce yapısını anlıyor sonra sıralıyorlardı. Piyano, gitar, işaret noktaları, etiketler, kulak anahtarları gibi ekipmanları anlamaya çalışıyorlardı, bunları düzenliyorlardı. Siz 2 ya da 4 saatte bir şeyi çalana kadar onlar saatlerce günlerce doğru müzik elemanlarını bir araya getirmeye çalışıyorlardı. Her kulüp için doğru şeyleri bulmak ve taşımak gerekiyordu. Planlamanın yanında ağır sandıklarını taşıyorlardı. 500 kayıt arasından 20 kayıt bulmak ne kadar zordur kim bilir? Kararsızlıklar da cabası.

Sanata İthafınızı Gösterir

Genç nesil olarak günlerce arasında bağ kurulup olaylara adanan parçalar ve müziklerin nasıl ustaca konuşturulduğunu ve sıcak noktalara temas ettirildiğini görün. Plak DJ’leri tutkulu deneyimlerine nostaljiyi de katmalı ve eskiye özlemi eserlerine yansıtmalı. Sanata ithaf edin.

Müzikal Zevkinize Odaklanacak

Bunu sürekli görüyorum. Kulübe gelen DJ’ler tüm son parçaları getiriyor ve bir sonraki hafta örneğin sadece techno çalıyor. Dans pistinde bu çoklu müzik anlayışıyla kültür şoku yaşattıkları bir gerçek bunun da sebebi şu. Eğer sert tarzdaki müziklerle dönüp dans ediyorsanız minimal techno karışımları size göre değildir. DJ bunu görür ve buna göre performans sergiler.Plak ile birlikte güçlenir ve müziğe daha fazla zaman ayırırsınız. Dans pistinden inmek bilmeden albümün B kısmını açması için DJ’den ricada bile bulunursunuz. Yeni DJ’ler pratik olarak bu işi öğrenmeleri için plak ile müziğe başlamalıdır. Yaptığınız şey hakkında iyi hissetmek istiyorsanız daha güvenli yolları seçin. Haftada bir iki saat bile olsa bilgisayar tabanlı sistemle birlikte bunu da öğrenin. Ucuz taşınabilir pikaplar da satılıyor. En azından bir koleksiyon oluşturun ve eski yeni kayıtları alın. Müzik miksajına başlamanın en iyi yolu bana göre plaktan geçiyor.

Bir yanıt yazın