Bilgi

Hi-Fi Nedir?

Hi-Fi Nedir?

Hi-Fi kelimesinin satış alanında geçerliliği olan bir kısaltma olduğu göz önüne alındığı zaman bunun açılımına bakmak Hi-Fi nedir sorusuna cevap verebilmek açısından gereklilik gösterir. Bu kısaltmanın açılımına baktığımız zaman High End ve Ultra Fidelity kelimelerinden türetilmiş olan bir kısaltmanın varlığının ortaya çıktığını görürüz. High End cihazı belirli bir gerilim ihtiyaç duymakta ve empedansı olan cihazlardır. Ultra Fidelity ise ses çıkışındaki bozulma oranını en az seviyede tutmaya yarar.

Hi-Fi Tanımı

Açılımına baktığımız zaman az çok anlam çıkarabiliyor olsak da Hi-Fi kelimesinin genel tanımı orjinal sinyal bazında bozulmalara yol açmadan ve işitme ses spekterumunda yer alan bütünü kapsayacak şekilde çalışan bir ses prodüksiyonu olduğu söylenebilir. Sözcük anlamının İngilizce dilinde sadakat tanımlanan bu cihaz orjinaldeki müzik performansına mümkün olan en yakın performansta hareket etmesini sağlar. Hi-Fi cihazlarına ait olan kulaklıklar ile daha farklı bir ses ve müzik deneyimi yaşayabilirsiniz. Normal kulaklıklara oranla daha hassas bir mühendislik ile üretilen Hi-Fi kulaklıkları birçok teknoloji devi firma tarafından satışa sunulmuştur.

Hi-Fi Sisteminin Temel Parçaları

Mühendisliği yapılmış olan bir Hi-Fi sisteminin temelinde yer alan parçalara baktığımızda; Sayısal – Doğal İşaret Çeviricileri ve Kuvvetlendiriciler. Bu iki temel baz alındığı zaman sistemde sesin çıkış noktasının yakalandığı görülür. Normal kulaklıklarda yer alan MP3 formatındaki birçok geliştirici etkisinin aslında öyle olmadığı bilinen bir gerçektir. Kulaklıklara yapılmış olan kalibrelerin nitelikli olmaması ve bu nedenle de Hi-Fi mühendisliğinin kalibre edilmiş olan kulaklıklara sahip olması aradaki farkı açıklar. Hi-Fi teknolojisinin kullanıldığı ses sistemlerinin tamamında ses çıkışının kulağa gelene kadar ki hızında ciddi değişiklikler olduğu ve normal ses çıkışına göre parçalarının daha kalibreli olduğu bilinir.

Bir yanıt yazın