Pikap

Pikap Satın Alma Rehberi

Pikap Satın Alma Rehberi

Pikap genel olarak insanların müzik dinleyebilmek için kullandıkları bir ses sistemidir. Pikabın diğer adı ise plak çalardır. Zira bu müzik aletinden müzik dinlenebilmesi için plak denilen büyük daireler gereklidir. Bu müzik aletinin Türkiye genelinde yaygınlaşması 1970’li yıllara denk gelmektedir. Eskiden insanların şartlar gereği müzik dinledikleri pikap, bugün retro malzeme olarak değerlendirilmektedir.

Bundan dolayı bu müzik aletinin değeri eskiye göre epey artmış öyle ki yıllar geçtikçe pikap tabiri caizse “havalı” olarak görülmeye başlanmıştır. Bu görüşle birlikte pikap satışlarında oldukça artış yaşanmıştır. Pikap almak isteyenlerin en çok merak ettiği konularından biri ise ortalama pikap fiyatlarının ne kadar olduğudur. Peki pikap fiyatları ortalama ne kadardır? İdeal pikap hangi özelliklere sahip olmalıdır? Bu yazımızda pikap satın al araştırmaları yapanlar için ortalama pikap fiyatlarını derledik

Pikap Fiyatları

Pikap fiyatları plak çaların kalitesine göre değişmektedir. Genellikle eski üretim olmasına karşın modern pikaplar da yok değildir. Modern pikaplar, haliyle eski pikaplara nazaran çok daha gelişmiş teknolojileri kullanmaktadır. Bundan dolayı yeni üretim pikaplar eskilerine göre daha pahalıdır. Eski üretim pikapları daha çok eski malzemelere merakı olanlar almaktadır. Bu plak çalarların fiyatları en ünlü müzik mağazalarında 250 TL’den başlamaktadır. Nostaljik pikaplar ise daha çok eskici diye tabir edilen dükkanlarda çeşitli fiyatlarla satılmaktadır.

Pikap Alırken Dikkat Edilecek Unsurlar

  1. Eski pikaplar manuelken yenileri gelişmiş teknolojileri kullandığı için otomatiktir. Bundan dolayı ilk karar verilmesi gereken şey alınacak pikabın manuel mi yoksa otomatik mi olacağıdır.
  2. Özellikle eski pikap alacakların pikap kafasını sıfır alması gerekmektedir. Zira bu pikap kafası ses kalitesini oldukça etkilemektedir.
  3. Pikaplar doğrudan ve kayışlı olmak üzere ikiye ayrılır. Doğrudan pikaplar daha çok DJ’ler tarafından tercih edilirken kayışlı olanları evde dinlemeye daha uygundur.

Bir yanıt yazın