Bilgi

Psychedelic Rock Anlamı Nedir ?

Psychedelic Rock Anlamı Nedir ?

Psychedelic (saykıdelik) kelime anlamı olarak düşünüldüğünde, halüsinasyon yaratan, halüsinasyonla bağlantılı olan anlamına gelen bir sıfattır; psychedelic madde, psychedelic resim gibi. LSD gibi bazı psychedelic droglar halüsinasyonlara neden olur. 1960’lı yıllarda bazı müzisyenler bu tür maddeleri kullanıp halüsinatif etkilerin altındayken müzik yapmışlar ve ortaya çıkan müzik de psychedelic rock olarak adlandırılmıştır.

O yıllarda henüz çok yaygınlaşmamış olan elektronik cihazların, efektlerin kullanıldığı, farklı, kendine özgü tonlarıyla, beklenmedik yerlerdeki iniş çıkışlarıyla kulağa farklı gelen bu müzik türü, birçok dinleyici tarafından oldukça beğenilmiş ve rock literatüründe bir tarz olarak yerini almıştır.

Halk arasında kısaca psych (sayk) da denen bu müzik türü zamanla oldukça tutulmuş ve madde kullanımından bağımsız olarak da sayısız müzisyen tarafından yorumlanmıştır. Bu tonları barındıran, Türkçe’de Anadolu rock olarak nitelendirdiğimiz müzikler son yıllarda batı dünyası tarafından keşfedilmiş ve Turkish psychedelic ya da Turkish psych olarak adlandırılmıştır. Psychedelic müzik ya da psychedelic tonlar çok geniş bir müzisyen yelpazesini etkilemiştir ve hemen hemen her tür müzikte psychedelic tonlar içeren örnekler bol miktarda mevcuttur.

Yazar: Çetin Hafızoğlu

Bir yanıt yazın