Plak

Plak Dinleyin

Plak Dinleyin

İncelik isteyen, insana huzur veren ve her tür müziği tadında dinleme zevki veren plaklar bir döneme damga vurmuştu. Yeniden bir arşivi, tarihi uyandırmak için plak dinle seçeneği olan siteler internette yer almaya başladı.

Nostaljik Dokunuşlar

Sevilen müzikleri dinlerken haz alacağınız makine eski dönemlerin en görkemli parçasıydı. İzzet Altınmeşe, Nuri Sesigüzel, Bedia Akartürk ve diğer müzisyenlerin parçaları plak ile dinlenirken pembe hayaller eşliğinde olurdu.

Yeşilçam filmlerini izlerken bir sahnede karşımıza çıkan bu ses araçları şimdiki neslin belki de hiç bilmediği bir zamanda, tozlu eski raflarda, anılarda ve müzayedelik eserler arasında yer alırken yeniden nostaljik olarak gündeme gelen plaklar müzik severler bakımından tercih edilir oldu.

Piyasalarda günümüz formatında üretilmeye başlanan plakların alıcıları da her geçen gün artmaya başladı.

Neden Plaklardan Dinlemek Gerekir?

Müzik dinlemek için elektrikle çalışan ve iki aparattan oluşan pikap ve plak ikilisinden yayılan ses kayıtları analog olduğu için notalar daha net çıkar. Kayıt esnasında kullanılan enstrümanların sesini tek tek duyarsınız ve enstrüman sesleri bir birine karışmaz. Müziği saf olarak ses ve enstrüman olarak algılamak plak dinlemekle mümkün.

Plaklara kaydedilen eserler belli bir diziliş sırasına göre atlama olanağı olmadan sıra ile dinleme olanağı sunduğu için eseri söyleyen sanatçının tüm parçalarını bilmek mümkün olurken ezberleme yeteneği de böylece gelişmiş olur. Plak dinlerken sanki o sanatçının konserlerinden birinde yer alır gibi müzik ziyafeti yaşarsınız.

Özel bir ritüel yaşatan pikap ve plak arasındaki yerleştirme ve çıkarma işlemi hayatımızda yer alan eşyaya verilen kıymetinde bir göstergesidir. Tozlanmaması için silinmesi ve saklanması aşaması gibi.. Plak almak ve dinlemek aslında tam bir koleksiyon işidir, tarihtir ve arşivdir. Hele de plak kapaklarında özenle basılan figürler, yazılar tam bir sanat değeri taşır.

Bir yanıt yazın