Kafa & İğne

Profesyonel Pikap İğneleri

Profesyonel Pikap İğneleri

Pikap meraklılarının en önem verdiği parçalardan bir tanesi pikap iğnesidir. Bu iğneler küçük ama oldukça pahalı. Küçük bir piyasa araştırması yapığımızda, fiyatların çeşitliliği bizi oldukça şaşırttı. Küçücük bir parçanın en ucuzlarının bile yüksek rakamlara satılması, parçanın önemini fark etmemizi sağlıyor. Kaliteli bir plak dinletisi için profesyonel pikap iğneleri kullanmak gerekiyor. Araştırmalarımızda, pikap iğnesi kadar, kafa kısmının da önemli olduğunu görüyoruz. Pikaplar için kafa ve iğneyi bir arada veya ayrı ayrı satın almak mümkün oluyor. İğneler kullanım amacına göre de kendi içinde çeşitlere ayrılıyor.

Mıktanıslı Pikap İğneleri (Moving Magnet)

Bu tür iğneler, diğerlerine göre daha sağlam ve uzun ömürlü olarak biliniyor. Bu nedenle DJ olanların tercih ettiklerine sıklıkla rastlanıyor. Çıkışları kuvvetli olan bu iğnelerin ses kaliteleri için mükemmel denemez. Bu türde, iğneye sağdan ve soldan mıknatıslar bağlı bir haldedir.

Bobinli Pikap İğneleri (Moving Coil)

Bu iğneleri diğer gruptan ayıran, iğneye sağdan ve soldan bobinlerin bağlı olmasıdır. Ses kalitesine önem verenler için iyi bir tercih olabilir. Bobinin kütle anlamında düşük tutulduğu türlerinde ses daha temizdir. Bu türleri Low Output olarak sorarak bulabilirsiniz. Bu iğneden en iyi performansı almak için preanfi seçimini de doğru yapmanız gerekiyor. Bu tür iğneler, profesyonel pikap iğneleri arayanlar için idealdir. Ses olarak çok verimli olurlar. Ama kolayca zarar görecek kadar da hassaslar. Bu anlamda masraflı olabilirler. Herhangi bir düşme veya arızada, bu iğnenin tamiri neredeyse imkansızdır. Yenilemek şart olur. Kaliteli bir ses deneyimi adına, tabiri caizse, gülü seven dikenine katlanmalı.

Bir yanıt yazın