Dj Ekipmanları

Traktor Kontrol S8 İnceleme

Traktor Kontrol S8 İnceleme

Native Instrument Traktor Kontrol S8

Native Instrument’in büyük renkli ekran görüntüleri ile Maschine Stüdyoyu piyasaya sürüldüğünden beri, DJ’ler tam çözünürlükteki ekran görüntüleri ile bir Traktor Kontrol denetleyicisi hayal etmişlerdi. Geçtiğimiz Kasım’da DJ’ler bu isteklerine kavuşmuş ve ilk Traktor Kontrol Native Instrument tarafından piyasaya sürüldü. Tam entegre LCD ekranlı Traktor Kontrol S8 karşınızda.

İyi Yanı: Donanıma odaklanmanızı sağlayan ekran ve NI denetleyicisi en iyi kalitede.
Kötü Yanı: Klavyede bir tuşa farklı bir işlev atanamaz, perde (aralık) kısıcı yok.
Sonuç: Traktor Kontrol S8 her şeyi bir arada sunan kontroller sistemleri içinde en iyisi. Diğer Native Instrument denetleyicilerinden daha etkili olduğu görülebilir bir fark var.. Ekranlar Maschine Stüdyo ekranlarına çok benziyor, Kontrol X1, MK2 ve tuşları dokunma şeritleri, kısa fader ve kollar Kontrol F1 den aktarılmış. Birlikte döndürülen tüm bu kontroller ile Kontrol S8, yalnızca tek bir Traktor DJ kontroler.

Donanım: Kaliteyi ve Kontrolleri Yaratın
Native Instrument yıllardır donanımların kalitesini artırmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Kontrol S8 ise halen en iyi tasarlanan kontroller. Denetleyici sağlam bir ağırlığa sahip, faderlar oldukça düz ve geniş pedler ve düğmeleri var. DJ’lerin mutlu olacağı bir konu da, Kontrol S8’in tüm üst plakasının fırçalanmış metal oluşudur. Bu güzel görünümlü yüzeyler Kontrol S2/S4/Z2’de parmak izi bırakmasını engeller ve hoş bir görünüş sunar. Sayısız kontrol yeniliği var üstelik tanıdık özellikler de var. Kontrol S8’de işlev sayısını kontrol eden 8 RGB pedler var: remix, sıcak ipuçları, ritim atlamaları. Dokunmatik şeritler üzerinde her parçanın aşamalarını gösteren LED’ler var. (parça girdiğinde ortada turuncu yanıyor). LED ekranlar ayrıca, shift düğmesine basıldığında parça durumunu gösteriyor.

Dokunmatiğe duyarlı düğmeler daha fazla kontrolde görünmeye başladı. En büyük işlevi, hızlı FX tetikleyicileri için dokunmatik EQ kollara odaklanmasıdır. Kontrol S8 ile farklı bir amaca hizmet edilir, burada ekranların kullanımı önemlidir. Dokunmatik hassas düğmeler ekranda görünen parametrik değerlere hizmet eder. Her zaman DJ’ler FX düğmelerini ayarlar, bunlar ekranda görünen parametreleri belirler. Bu da ekranın temiz kalmasını ve aktif olmayan parametrelerin yığılmasını önlemeyi sağlar.

Tam Bağımsız 4 Kanallı Mikser

Kontrol S8, 4 kanallı tam bağımsız miksere sahiptir, böylece DJ’ler pikap çalardan değiştirilebilir phone/hat girişlerine 4 CD’ye kadar bağlayabilirsiniz ve mix için laptopa gerek yoktur. VU metreleri güzel ve büyüktür. Her kol kayma pozisyonunu ters çevirir ve sıvı dökülmesi herhangi bir soruna yol açmaz. Son olarak Kontrol S8, RCA ve XLR ana çıkışlara ve özel bir stand çıkışına sahiptir.

Yeni Özellikler: Freeze Modu + Yeni Remix Decks Denetimleri

Dokunuşa duyarlı kontrol düğmeleri, giderek daha çok kontrolör üzerinde görülmeye başlanmıştır. Çoğu işlevsellik, ses kesme (kill) görevi gören dokunmatik ekolayzer (EQ) kontrol düğmelerine veya dönüştürme işlemini çabuk başlatmak maksadıyla ses dönüştürücü (FX) kontrol düğmelerine odaklanmış durumdadır. Kontrol S8 ile, ekranların kullanımı açısından önemli olan farklı bir amaca hizmet ederler. İlgili parametreler, ekranın alt tarafındaki FX kontrol düğmeleri veya enkoderler, DJ’ler tarafından kullanıldığında ekranda görünecektir. Bu, ekranın temiz kalmasını sağlar ve o esnada aktif olarak kullanılmayan parametrelerin karmaşa yaratmasına engel olur. Bu ikisi birlikte, şarkıları bölme ve çok parçalı hale getirme işlerini şaşırtıcı biçimde kolay ve eğlenceli kılar. FX send, DJ’ lerin her bir remix süresi boyunca FX sinyallerini kontrol etmelerine sağlar ve böylece, elektronik müzik kısımları için çok uygun olacak şekilde daha ustaca FX uygulamaları yapmalarına olanak sağlar. Ayrıca ses perdesi ayarı da “hi-hats” ve “rides” gibi elektronik kısımları eğlenceli hale getirir, klasik 909 ses perdesi düşürme efekti bugün “throwback” ev partilerinde çoğunlukla kullanılmaktadır.

Lcd Ekranlar

Herşey bir yana, Kontrol S8 üzerindeki ekranlar muhteşemdir ve bu kontrolörün sunduğu en iyi özelliktir. Native Instruments, bilgisayar ekranınıza bilgi için başvurma ihtiyacını neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. Ekranlarda görüntülenebilecekler listesi; şarkı listesi, kaydırılabilir/zumlanabilir dalga biçimleri, FX parametreleri, remix çalar hücreleri, remix çalar kontrolleri, döngü süresi ve daha birçok seçeneği de içeren büyük bir listedir.

DJ’ ler S8 üzerindeki remix player seçtiklerinde, ekranlarda 4×2 kutu boyutlarında remix hücreleri görüntülenir ve her bir remix hücresi için başlık/isim/dalga bilgileri de mevcuttur. Pratikte S8 size sadece bir uzaktan kumanda değil sanki gerçek bir remix makinası hissi verir. DJ, şarkı listesi üzerinde gezinirken sanatçıyı, başlığı, dakikada vuruş sayısını (ritim-BPM) ve parçanın gamını da görebilmektedir. Daha hızlı arama yapabilmek için DJ tarafından parça arşivi sanatçıya, ritme, ekleme tarihine ve diğer parametrelere göre de sıralanabilmektedir. Daha iyi olabilirdi denebilecek tek özellik parça listesi üzerindeki gezinme hızıdır. Büyük bir parça listesi veya çaldırma listesi üzerinde çalışırken tüm parçaları taramak uzun süre alabilmektedir.

Ne Eksik?

Kontrol S8’ e bakıldığında oldukça yaygın olan bazı kontrollerin mevcut olmadığı görülür. En büyük eksiklik muhtemelen, el ile gerçek bir remixleme yapılamıyor olmasıdır. Aslında dokunmatik yüzey, klasik döner dokunma tablalarının yerini tutabilir, bununla yapılamayan tek şey ise Scratch (DJ’ lerin döner tablaya dokunarak ve ileri geri döndürerek çıkardıkları ses). Tam yüzeyli bir scratch kontrolü isteyen DJ’ ler için Traktor Scratch Pro 2 ile donatılmış Kontrol S8, Traktor zaman kodlu plaklı döner tablaların S8’ e bağlanmasına imkan tanımaktadır.

En İyi Traktor Kontrol Denetleyicisi Burada mı?

DJ’ lerin farkedeceği ikinci şey, Kontrol S8’ in üzerinde herhangi bir BPM yavaşlatıcı/tempo düşürücü olmamasıdır. Bunun yerine tempo, her bir çalıcının her iki tarafında bulunan büyük ekranlı enkoderler kullanılarak değiştirilebilmektedir. Diz üstü bilgisayara bakmak yerine önlerindeki donanıma odaklanmak isteyen DJ’ ler için S8 üzerinde mevcut ekranlar tam da bu imkanı sağlayacaktır. Kontrol S8’ i satın almaya imkanı olmayan DJ’ lerin hemen hemen aynı işlevlere sahip olabilmek için bir adet Kontrol S4 ve iki adet Kontrol F1 edinmeleri gerekir. Kabaca aynı fiyata, kendi monitörlerine sahip olan ve imalat kalitesi çok yüksek olan bir Kontrol S8 ve bir Traktör Scratch Pro 2 lisansı alarak Traktor dünyasının tüm imkanlarına sahip olabilirler .

Bir yanıt yazın