Kulaklık

DJ’ler ve Sahne Sanatçıları İçin Kablosuz Kulaklık

DJ’ler ve Sahne Sanatçıları İçin Kablosuz Kulaklar

Kulaklıklar DJ donanımı için de en yaygın kullanılan ve dolayısıyla en çok tartışılan parça haline gelmiştir. Şimdiye kadar her nasılsa, kulaklıkların performansı ile ilgili çok fazla bir teknik yenilik yapılmamıştır. Bragi isimli yeni bir firma, “The Dash” adını verdikleri, DJ’ ler ve sahne sanatçıları için bazı şaşırtıcı yenilikler sunan ödüllü bir kablosuz bluetooth kulaklık konsepti yarattılar. Dash, özellikle DJ’ ler için geliştirilmemiş olsa da DJ’ ler tarafından tercih edilmesi için bir çok neden mevcuttur.

Dash, şarj edilebilir, kablosuz bir kulaklık takımıdır. Bu kulaklıklar     kullanarak müzik çalara bağlanabilir veya kendi bünyesinde mevcut 4 GB medya player kullanarak müzik çalabilir bir ürün. Kulaklıkların saymakla bitmeyen faydalarına rağmen, miksere bağlı olmak zorunda olması gibi bazı dezavantajları da vardır. İşte burada önerilen kablosuz tür, nihayet kulak monitörü kullanmayı tercih eden DJ’ leri özgür kılmakta.

Daha da önemlisi her bir kulaklık, ortam gürültüsünü de algılayan bir mikrofon ile donatılmıştır. Dash’ ta ise küçük bir parmak hareketi ile aktif veya pasif hale getirilebilen bir ses izolasyon özelliği mevcuttur. Bose sistemine benzer olarak bu ses izolasyon özelliği kalabalıktan gelen ortam gürültüsünü azaltabilmekte ve hatta istendiğinde bu gürültüyü müzik ile birleştirerek kullanmanıza imkan tanımaktadır.

Klasik kulaklıklar ile ilgili bir diğer yaygın şikayet de DJ’i kalabalıktan ve ses sisteminden koparması, ortamda neler olup bittiğine dair ses algısını yok ediyor olmasıdır. En nihayetinde turne müzisyenlerinin kullanımı için geliştirilen ve bu olumsuzluğu ortadan kaldırmayı amaçlayan “ortam ile uyumlu” kulak monitörleri mevcut olsa da fiyatları 3-4 bin $ civarındadır. Makul bir bedelle, ortam ile uyumlu, kablosuz bir kulak monitörü edinebilmek harika olurdu!

Müzisyenler için geliştirilmiş kulaklıklar ile ilgili bir diğer problem de bu donanımların kesin bir biçimde şu iki cepheye ayrılmış olmasıdır:

* 800 $ ve daha pahalı olanlar – izolasyonu çok iyi olan özel kalıp kulaklıklar.

* 300 $ ve daha ucuz olanlar – her kulağa uyan, izolasyonu ve kulağa oturması fena olmayan tıpa stili kulaklıklar.

Teoride Dash, evrensel bir maliyete, özel ve yeni bir kılıf sistemi ile kişiye özel fiziksel uyumluluk kalitesi sunmaktadır.

Dash İle Sağlık Dinleme Performansı

Artık Dash, kullanıcılara makul bir seviyede FitBit (bileğe takılan verileri kayıt eden cihazı) stili bir dinleme ve izleme fonksiyonu kazandırmayı amaçlamaktadır. Nabız ve vücut sıcaklığı dahil hayati veriler istendiğinde kullanıcıya sunulmaktadır. Tabi ki DJ kabininde hayatını kaybeden DJ haberi çok sık duymuyoruz ancak bu oluyor ve olabilir. Daha da ilginci, Dash, DJ’ lerin çevresel farkındalığını sağlamak için performans esnasında ve sonrasında DJ’ e ortam gürültüsü ve ses şiddeti bilgilerini sunmaktadır.

DJ’ ler hali hazırda bu ürüne çok rağbet etmiyor olmalarına sebep olan adaptörler ile ilgili bazı problemleri incelerken, bazı çözümlerin kendiliğinden geliştiğini gördük. Ana bağlantı kaynağı olarak kullanılan Bluetooth’ un korkunç bir iletim gecikme süresi olsa da, 30 milisaniyelik bir iletim süresini garanti eden vericiler mevcuttur. Bir diğer ciddi problem ise şudur: Kulaklıkların, müzik çalarken 4 saatte bir, hem çalarken hem de kaydederken 3 saatte bir şarj edilmesi gerekmekte, bu da iki şarj arası kullanım süresini sınırlandırmaktadır. Dash gelecekte, geliştirilmiş bir ses spektrumu, azaltılmış iletim gecikme süresi ve daha iyi bir pil ile kulak monitörleri alanında akıllı bir çözüm haline gelebilir.

Dash, 31 Mart 2014 tarihinde üç milyon dolardan fazla yatırım yapan 15,998 yatırımcı ile, başarıyla fonlanmıştır.

Ülkemizde bu kulaklıklara rağbet olacak mı şu an bilmiyoruz. İlerleyen zamanlarda kullanıcılardan gelen istek doğrultusunda Gold Plak olarak bu ürünü ithal edebiliriz.

Bir yanıt yazın